W ramach międzyszkolnej współpracy Szkoły Podstawowej nr 1 w Namysłowie i Szkoły Podstawowej w Kamiennej gościliśmy w naszych placówkach uczniów i opiekunów partnerskiej szkoły Základní škola Zeleneč  z Czech.

Noclegi przygotowane w domach rodzinnych naszych uczniów umożliwiły gościom  poznanie kultury i zwyczajów naszego regionu oraz same w sobie były wspaniałą formą warsztatów językowych. Goście i nasi uczniowie rozmawiali ze sobą w języku angielskim.

Pierwszy dzień pobytu naszych czeskich przyjaciół w Namysłowie przywitał ulewą. Dlatego też wspólnie spędziliśmy ten czas w kręgielni w Centrum Rozrywki „Zorza”. Uczestnicy wymiany aktywnie spędzili tam 2 godziny, a przy okazji lepiej się poznali. Wspólna zabawa była najlepszą metodą  integracji młodzieży z trzech partnerskich szkół.

 

Kolejnego dnia wszyscy wyruszyli na wycieczkę do Wrocławia, gdzie przebiegały  kolejne etapy warsztatów językowych. Uczniowie w grupach polsko – czeskich podążali  szklakiem wrocławskich krasnali usytuowanych wokół rynku. Odnalezienie wszystkich figurek krasnali nie było takie łatwe. Maluchy poukrywały się w uliczkach i zaułkach, umykały przed wzrokiem przechodniów. Równie duże emocje wśród uczestników wymiany wywołały zajęcia  typu „Escape game”, gdzie międzynarodowa grupa musiała wspólnymi siłami wykazać się dużą kreatywnością, spostrzegawczością i umiejętnością szybkiego kojarzenia faktów, a co najważniejsze współpracą w grupach polsko – czeskich. Po powrocie z Wrocławia wszyscy udaliśmy się do Szkoły Podstawowej w Kamiennej, gdzie przy ognisku i poczęstunku przygotowanym przez rodziców, mile i aktywnie spędziliśmy czas na wspólnej zabawie.

Środa dostarczyła wszystkim kolejnej dawki pozytywnych emocji. Zostaliśmy zaproszeni do stadniny koni „Jakubus” w Jakubowicach. Dzięki uprzejmości właścicieli i pracowników mogliśmy nie tylko zwiedzić obiekt, ale również przyjrzeć się pracy w stajni. Dyrektor zawodów Pani Agnieszka Olszewska wprowadziła nas w świat miłośników koni oprowadzając wszystkich po stajni sportowej oraz przygotowując zajęcia na parkurze. Dzięki uprzejmości Pani Anny Chmielewskiej, menedżera ds. promocji i reklamy, poznaliśmy  historię obiektu oraz miło spędziliśmy czas, za co serdecznie dziękujemy.

Wspólnie spędzone chwile z czeskimi uczniami umożliwiły przełamanie bariery językowej i kulturowej naszych uczniów, a przede wszystkim były początkiem nowych znajomości i przyjaźni. Organizatorami uczniowskiej wymiany międzynarodowej była Anna Koncur nauczycielka SP w Kamiennej i Joanna Olszewska nauczycielka SP1 w Namysłowie Swoją pomocą przy organizacji służyła również  Małgorzata Wuczkowska nauczycielka SP w Kamiennej.

Wymiana odbyła się dzięki pomocy finansowej sponsorów,

za co serdecznie dziękujemy:

 

– Państwu Małgorzacie i Leszkowi Pabiniak,

– Państwu Aleksandrze i Sebastianowi Burgulat,    

– Firmie Jakubus Hotel & Restaurant,

– Aptece Rodzinnej w Namysłowie,

– Hotelowi Limba  w Namysłowie.

Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym rodzicom za wspaniałe przyjęcie gości w swoich domach oraz pomoc przy organizacji.