Rok szkolny 2016/2017

ZAPRASZAMY MIŁOŚNIKÓW SKŁADANIA PAPIERU NA ZAJĘCIA

W KAŻDĄ ŚRODĘ  14:30 – 15:10

sala nr 6

Rok szkolny 2015/2016

ZAPRASZAMY MIŁOŚNIKÓW SKŁADANIA PAPIERU NA ZAJĘCIA

W KAŻDY  PONIEDZIAŁEK 14:25 – 15:20

Opiekunem koła jest nauczycielka matematyki p. Joanna Olszewska, członek Polskiego Towarzystwa Origami.czlonekpto

 

Rok szkolny 2014/2015

Udany debiut uczennic Gimnazjum nr 110982893_1574039749523104_2156803770213158441_n

Małe karteczki, na których zwykle robi się notatki lub ( o zgrozo! ) ściągi w szkole, mogą przeobrazić się w przepiękne konstrukcje o przedziwnych nazwach, np. wielościany gwiaździste lub fraktale.

Matematyczne origami stało się pasją uczniów naszej szkoły, rozwijaną pod czujnym okiem matematyczki p. J. Olszewskiej.
Pasjonatki japońskiej sztuki składania figur: Natalia Czarnecka, Emilia Brycka, Alicja Musiał i Weronika Biała po raz pierwszy w historii szkoły wzięły udział w Konkursie Origami Matematycznego „Żuraw” zorganizowanym przez Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem konkursu jest rozwijanie wśród uczniów wyobraźni geometrycznej i wiedzy z geometrii przestrzennej, sprawności manualnych i koncentracji oraz kształtowanie zamiłowania do sztuki origami jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego.

Dziewczęta zakwalifikowały się do etapu finałowego konkursu, czyli najlepszej 30 – stki ( w konkursie brało udział 120 osób z całej Polski), który odbył się 11.04.2015r.

Natalia Czarnecka zajęła 11. miejsce
Ala Musiał zajęła 14. miejsce
Emilia Brycka zajęła 21. miejsce
Weronika Biała zajęla 23. miejsce

Atrakcją dla uczestników finału był wykład prof. Jerzego Olka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej nt. ” Myślenie widzenia”.

Dziewczyny! Jesteśmy z Was dumni!
Gratulujemy!

Kiermasz prac świątecznych.

Dnia 10.12.2014 r. odbył się w naszym gimnazjum kiermasz prac świątecznych, podczas którego można było podziwiać i zakupić prace wykonane przez uczniów oraz pracowników naszego gimnazjum.

Kiermaszowi przyświecał szczytny cel, tj. zbiórka funduszy wspierających wybraną rodzinę w akcji Szlachetna Paczka, do której włączyła się nasz szkoła.

Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem członków szkolnego Koła Origami Matematycznego, za realizację tego przedsięwzięcia, tj.: Emilii Bryckiej, Natalii Czarneckiej, Izie Domagale, Dominice Mazur, Alicji Musiał, Patrycji Jazłowieckiej, Weronice Białej oraz p. Joannie Olszewskiej.

Dziękujemy również wszystkim rodzicom oraz nauczycielom, którzy tak hojnie wsparli naszą akcję! Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do p. Jolanty Stężowskiej za przeznaczone na kiermasz przepiękne serwety i p. Ludmiły Selizar za bombki i kartki świąteczne.

Pragniemy dodać, że część prac szkolnego Kola Origami Matematycznego została przekazana do namysłowskiego szpitala na organizowany przez tę instytucję kiermasz charytatywny.

Warsztaty origami w szkołach podstawowych.

Członkowie szkolnego koła origami i opiekun, p. J. Olszewska, gościli w Szkole Podstawowej nr 5 w Namysłowie i Szkole Podstawowej w Kamiennej. Podczas zajęć warsztatowych szóstoklasiści poznawali techniki origami. Każdy z nich miał okazję sprawdzenia swojej cierpliwości, a także zdolności manualnych przy składaniu żurawia i sześcianu ażurowego.
Jesteśmy pod wrażeniem kreatywności i zapału do pracy uczniów z „Piątki” i Kamiennej. Wspólnie spędzony czas nie tylko pozwolił nam się bliżej poznać, ale także, w co wierzymy, „zaraził” młodszych sztuką origami i zachęcił do samodzielnego tworzenia.

Do następnych obchodów Światowych Dni Origami!
Może już u nas, w „Jedynce”?!

24.10 – 11.11.2014
Światowe Dni Origami

Po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Światowe Dni Origami. Szkolne Koło Origami wraz z opiekunem p. J. Olszewską postawiło sobie za cel zaangażować całą szkołę w obchody tego święta. Za zgodą pani dyrektor oraz wychowawców, przez cały tydzień od 20 – 25 października we wszystkich klasach, na lekcjach wychowawczych członkowie koła orgiami uczyli swoich kolegów i nauczycieli jak złożyć żurawia techniką orgiami. Naszym celem było złożenie 1000 żurawi!!!!

dnii-origami-2

Dlaczego 1000 żurawi?

6 sierpnia 1945 roku armia amerykańska zrzuciła bombę atomową na japońskie miasto Hiroszima, trzy dni później ten sam los spotkał Nagasaki. Szacuje się, że w Hiroszimie zginęło w konsekwencji wybuchu 140 tysięcy osób, a w Nagasaki 74 tysiące. Wśród nich znalazła się Sasaki Sadako, dwunastoletnia dziewczynka, której postać została podniesiona do międzynarodowego symbolu pokoju. Sasaki Sadako urodziła się w 1943 roku, miała dwa latka, gdy na jej rodzinne miasto została zrzucona bomba atomowa. Do 12. roku życia była silnym, wysportowanym dzieckiem. Właśnie w tym roku, przygotowując się do zawodów w bieganiu, nagle zasłabła.

Lekarze stwierdzili u niej białaczkę, która wystąpiła na skutek napromieniowania. W szpitalu jedna z przyjaciółek opowiedziała jej prastarą legendę japońską, według której ten, kto zrobi z papieru tysiąc żurawi, może wypowiedzieć jedno życzenie, które się spełni. Sadako miała nadzieję, że gdy zrobi te ptaki, wyzdrowieje, zabrała się więc do składania ptaków origami. Przez osiem miesięcy szpitalnego leczenia ani na chwilę się nie poddała. Do końca wierzyła, że wyzdrowieje. Do dnia śmierci 25 października 1955 roku zrobiła 644 żurawie. Po śmierci Sasaki Sadako, jej koleżanki i koledzy z klasy złożyli pozostałe żurawie.

dnii-origami-3

Postać Sadako stała się symbolem pokoju najpierw w Japonii, później również na świecie.

Dziękujemy Wam bardzo serdecznie za zaangażowanie i mile spędzony czas. Złożone żurawie zostaną przesłane do Wrocławskiego Hospicjum dla nieuleczalnie chorych dzieci, które od kilku lat wspieramy, jako symbol siły, wiary i pomyślności dla ich podopiecznych!

Historia origami

zurawiePochodzi z Chin, jednak to Japończycy są znani jako twórcy sztuki składania papieru. Zawdzięczają to mnichom, którzy nauczyli ich produkować papier ok. roku 538, a następnie go składać. Początkowo sztuka ta była związana z kultem i grzebaniem zmarłych. Chodziło o to, że do grobowców osób zmarłych Chińczycy mieli zwyczaj wkładania przedmiotów kojarzących się z życiem na ziemi. Umieszczane w grobach  przedmioty były cenne dla złodziei, podczas gdy dla zmarłego nie miały żadnego znaczenia. Zaczęto więc stosować, zamiast drogich materiałów, składane figurki z papieru. Do dziś można w Chinach zaopatrzyć się w charakterystyczny „pogrzebowy” papier do składania lub w gotowe figurki. Potem zwyczaj składania papierowych figurek przeniósł się poza groby. Z biegiem czasu zaczęto przyozdabiać nimi również domy. Bardzo popularnym zwyczajem było także ozdobne zawijanie listów i prezentów w wartościowy papier.

W XVIII wieku składanki z papieru spełniały już funkcje użytkowe. Pojawiały się m.in. żurawie, żaby, karpie, cykady o znaczeniu symbolicznym, a także lalki i postacie ze sztuk teatralnych. Tradycja składania papieru była początkowo przekazywana drogą ustną z pokolenia na pokolenie. Najstarsze znane nam dokumenty pisane o origami pochodzą z przełomu XVII/XVIII w. W 1797 r. w Japonii powstał pierwszy podręcznik origami, w którym pokazano 49 sposobów składania żurawia, japońskiego. W Europie origami pojawiło się najpierw w Hiszpanii. Później bardzo szybko rozprzestrzeniło się również na inne kraje. Do jednego z wczesnych eksperymentatorów europejskiego origami zalicza się samego Leonardo da Vinci.

Pod koniec XIX wieku odnotowano już około siedemdziesięciu figur, a składanie papieru wprowadzono w krajach europejskich do szkól i przedszkoli jako środek wspomagający wszechstronny rozwój dziecka. Zaczęto wprowadzać więc zajęcia z origami w system edukacji. Obecnie zdecydowana większość Chińczyków i Japończyków zna na pamięć przynajmniej kilka figurek. Charakterystycznym tego przykładem jest rok 1976, kiedy tysiące Japończyków spontanicznie uczciło pamięć zmarłego premiera, robiąc papierowe kwiaty i składając je pod jednym z pomników. Wiele wzorów niesie w sobie od stuleci te same symboliczne treści, np. żaba jest symbolem płodności, a żuraw – zdrowia, życia. Według tradycji żuraw żyje tysiąc lat i Japończycy uważają, że jeśli ktoś składa dla kogoś tysiąc żurawi, życzy mu tysiąckrotnie tysiąca lat w zdrowiu. Wręczenie własnoręcznie wykonanego żurawia „na zdrowie” jest miłym i bardzo popularnym zwyczajem w Japonii.

Origami na dobre podbiło świat dopiero dzięki pracy Akira Yoshizawa. Człowiek ten jako pierwszy w latach 50-tych XX wieku zaczął tworzyć własne, oryginalne kompozycje (do jednych z najbardziej znanych należą chińskie znaki zodiaku). To i wiele innych jego inicjatyw doprowadziło origami do nieprawdopodobnego rozwoju oraz popularności. XX wiek przyniósł również stabilizację w sprawie reguł origami. Ustalono, że punktem wyjścia będzie kwadratowa kartka papieru. Przy składaniu nie można korzystać z kleju czy nożyczek, a po skończeniu nie wolno dodatkowo ozdabiać figurek poprzez malowanie. Wszelkie przecinane, klejone, czy kolorowane figurki nie są więc już klasycznym origami lecz formą mu pochodną.

Rok szkolny 2013/2014

Dnia 21.05.2014 r. odbył się w naszym gimnazjum kiermasz prac origami, podczas którego można było podziwiać i zakupić, m. in. kusudamy, gwiazdy Bascetta, lalki, pajace wykonane przez członków szkolnego Kółka Origami Matematycznego.

Kiermaszowi przyświecał szczytny cel, tj. zbiórka funduszy wspierających wybraną przez uczniów rodzinę znajdującą się w trudnej sytuacji materialnej oraz pomoc czworonożnym podopiecznym namysłowskiego schroniska dla zwierzat mieszczącego się przy ul. 1 Maja.

Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem realizatorów przedsięwzięcia: Emilii Bryckiej, Natalii Czarneckiej, Izie Domagale, Dominikowi Fabianowi ,Izie Grodzkiej oraz p. Joannie Olszewskiej.

Dziękujemy również wszystkim rodzicom oraz nauczycielom, którzy tak hojnie wsparli naszą akcję!